Zbulohet të kujt ishin paratë që iu grabitën bankës në Laç

Të tjera detaje janë zbuluar për ngjarjen e ndodhur mbrëmjen e djeshme në Laç. Sipas burimeve autorët kanë vjedhur paratë që sapo ishin depozituar në bankë nga drejtoria e Transportit rrugor në këtë qytet. 

Policia ka shoqëruar në komisariat disa persona, por ende nuk ka të arrestuar nga grabitësit. Vjedhja ka ndodhur sapo mjeti i blinduar kishte dorëzuar lekët në bankë.

Roja ishte i paarmatosur dhe tre autorët me ndihmën e sendeve të forta kanë thyer xhamin e derës kryesore. Megjithëse ajo nuk ka qenë e hapur për klientët brenda saj ndodheshin 7 punonjësit të cilët po përpunonin lekët. Nën kërcënimin e armës grabitësit kanë terrorizuar personat që ishin në bankë dhe më pas kanë marrë një sasi parash.

Autoret dyshohet se janë larguar me një automjet tip Land Rover. Në disa zona të Laçit janë ngritur pika të shumta kontrolli për të kapur autorët.

Në ndihmë të policisë Kurbin shkuan edhe forca të FNSH në Tiranë dhe nje grup i FNSH në SHkodër.

Pamjet e kamerave të bizneseve pranë bankës u sekuestruan për të zbuluar rrugën që kanë ndjekur grabitësit. Deri tani janë shoqëruar ne komisariat disa persona si dhe janë kontrolluar banesa e garazhe.