Ja çfarë ndodh me trupin tuaj, nëse hani vezë çdo ditë!

Vezë janë një nga ushqimet më të shëndetshme, janë të përballueshme ekonomikisht dhe mund të gatuhen në mënyra të ndryshme. Ata janë jashtëzakonisht të pasur me hekur, aminoacidet dhe antioksidantë. Megjithatë, duhet të zgjidhni gjithmonë vezë organike, pasi ato janë të pasura me vlera ushqyese dhe nuk përmbajnë hormone dhe antibiotikë.

Trupi ynë prodhon 11 acide yndyrore esenciale, të cilat janë thelbësore për funksionimin e duhur të trupit, dhe vezët përmbajnë 9 më shumë, të cilat janë po ashtu të nevojshme. Sipas ‘Qendrës Shëndetësore’ (Health Center) nëse trupit tuaj i mungojnë këto 9 acide yndyrore esenciale, ju mund të përjetoni lodhje kronike, lëkurë dhe flokë të dobët, dhe dobësim të sistemit imunitar.

Prandaj, përdorimi i rregullt i vezëve siguron përfitime të jashtëzakonshme shëndetësore. Ja disa prej tyre:

Veza rrit sistemin imunitar

Një ose dy vezë në ditë ju ndihmojnë të luftoni infeksionet, pasi vezët janë të pasura me selenium, i cili është jashtëzakonisht i dobishëm për një sistem të shëndoshë dhe të fortë imunitar, dhe konsumimi i vezës rregullon hormonin e gjëndrës së tiroides.

Veza redukton stresin dhe lehtëson ankthin

Vezët përmbajnë aminoacide esenciale që ndihmojnë shëndetin mendor, rregullojnë çlirimin e serotoninës, e cila është një neurotransmetues përgjegjës për relaksimin, qetësinë dhe humor të mirë.

Veza rregullon nivelin e kolesterolit

Një vezë ka 200 miligram kolesterol, por ata nuk janë aspak të dëmshme për shëndetin, pasi në fakt ulin nivelet e kolesterolit të keq (LDL) dhe ngrenë nivelet e kolesterolit të mirë (HDL).

Veza rrit përmirëson shëndetin e dhëmbëve dhe kockave

Vezët janë burimi më i mirë i vitaminës D, së bashku me rrezet e diellit. Kjo vitaminë është thelbësore për rritjen dhe zhvillimin e kockave dhe dhëmbëve. Për më tepër, kjo vitaminë nxit absorbimin e kalciumit, e cila është esenciale për metabolizmin, tretje dhe shëndetin e zemrës.

Veza përmirëson lëkurën

Vezët janë jashtëzakonisht të pasura me vitaminë B-kompleks, të cilat janë thelbësore për shëndetin e flokëve dhe lëkurës, si dhe për funksionimin e duhur të mëlçisë dhe syve. Vezët janë veçanërisht të pasura me vitaminë B2 dhe B12, dhe hulumtimet kanë treguar se vitaminat B-kompleks janë vendimtare për një funksionim të shëndetshëm të mendjes  dhe sistemit nervor.

Veza stimulon humbjen e peshës

Vezët japin ndjesinë e ngopjes, kështu që ata janë një zgjidhje e përkryer për mëngjes tuaj. Ata shmangin dëshirat për ushqim, rregullojnë oreksin dhe ulin rrezikun e mbingrënies. Sipas studimeve, njerëzit që hanë vezë çdo mëngjes, konsumojnë më pak kalori gjatë pjesës tjetër të ditës.

Veza mbron shëndetin e syve

Vezët përbëhen nga 2 antioksidantë, të cilët rrisin shikimin dhe shëndetin e syve. Gjithashtu, ulin rrezikun e sëmundjeve të syrit, si kataraktet dhe degjenerimin makular.